Banská Bystrica 19. marca (TASR) – Okresný súd (OS) v Banskej Bystrici dnes už po druhý raz oslobodil Mikuláša Č. obžalovaného v kauze vraždy Imricha Oláha, ku ktorej malo dôjsť pred vyše 17 rokmi. Po prvý raz ho ten istý súd oslobodil spod obžaloby vlani v máji. Prokurátorka sa však odvolala a Krajský súd v Banskej Bystrici vrátil celý prípad späť prvostupňovému súdu a prikázal mu, aby vypočul svedkov, ktorých predtým zamietol. Ani po ich vypočutí sa, rovnako ako vtedy, nepodarilo dokázať, že na vražde sa podieľal Mikuláš Č.
Pred senát OS dnes do Banskej Bystrice priviezla eskorta údajného bosa žilinského podsvetia Františka Salingera. Vypovedal v prospech obžalovaného o rozhovore, ktorý ešte vo väzení v roku 2001 mal s exčernákovcom Slavomírom Surovým. Ten mu mal popisovať, ako Oláha zavraždili, pričom hlavným iniciátorom tohto skutku mal byť Miloš Kaštan, "pravá ruka" Mikuláša Č. Ten si odpykáva 14,5-ročný trest, ktorý dostal na základe dohody o vine a treste za podiel na vraždách Alojza Házyho a Miloša Piliara.
Výpovedi Kaštana, ktorý z tohto skutku usvedčoval Mikuláša Č., súd neuveril. "Tento svedok nie je objektívny. Modifikoval a menil obsah výpovedí. Je preukázané, že čerpal výhody za svoju výpoveď," konštatoval predseda senátu.
Podľa obžaloby Mikuláš Č. mal spolu s komplicmi zavraždiť Imricha Oláha v roku 1997 v kancelárii svojej niekdajšej firmy Renox v Banskej Bystrici, a to obzvlášť surovým spôsobom. Oláha uškrtili káblom od počítača. Motívom vraždy mala byť obava, že Oláh chystá likvidáciu Mikuláša Č. Jeho kostrové pozostatky polícia objavila až v októbri 2005 pri Hrochoti v okrese Banská Bystrica.
Tejto verzii nezodpovedala ani dnešná výpoveď svedkyne, advokátky z Košíc. Zavraždený Karol Kolárik, ktorý patril ku košickému podsvetiu a Karol Szatmári, považovaný za spoločníka Mikuláša Č., jej údajne raz povedali, ako Oláh zomrel, keďže boli pri jeho vražde. Aj oni tvrdili, že za ňou stál Kaštan.
Navyše, Szatmári sa jej zdôveril aj s tým, že pri vražde Oláha si od jeho krvi pošpinil športovú súpravu a nechal ju u Kaštana. Bál sa však, že ho raz môže vydierať. Oláh sa totiž po škrtení prestal hýbať a dýchať. Mysleli si, že je mŕtvy, naložili ho do auta a išli zahrabať. Avšak v aute sa prebral a vtedy ho Szatmári pichol nožom do hrudníka a dorazil. Podobné skutočnosti uvádzal aj Salinger.
Prokurátorka v záverečnej reči žiadala súd, aby Mikuláša Č. uznal vinným a keďže je odsúdený na doživotie, navrhla, aby súd upustil od uloženia trestu. Po oslobodzujúcom verdikte uviedla, že ju neprekvapil. Odvolala sa voči nemu. Rozsudok tak nie je právoplatný.
Obhajkyňa Mikuláša Č. Katarína Pastorková reagovala: "Rozhodnutie súdu považujem za dôsledok dnešného vykonaného pojednávania, ako aj predchádzajúceho." Predpokladá, že jej klient je spokojný. Mikuláš Č. si odpykáva doživotie za šesť vrážd vo väzení s najprísnejším stupňom stráženia v Ilave.
V tomto procese vypovedali aj svedkovia odsúdení na doživotie o tom, čo sa dozvedeli a počuli vo väzení, ako napríklad Miloš Uriga, označovaný za jedného z hlavných aktérov krvavého masakra dozorcov v Leopoldove počas väzenskej vzbury v roku 1991, Jozef Kákoni, jeden z hlavných odsúdených v kauze tzv. kyselinárov (pred pár týždňami zomrel v ilavskej väznici na infarkt, pozn. TASR), Peter Laduna, ktorý si odpykáva doživotný trest za trojnásobnú vraždu, ale aj Igor Lavrinčík, známy ako strelec z prípadu starej mafiánskej vraždy, odsúdený na 23-ročný trest odňatia slobody. Niektoré výpovede boli v prospech, iné v neprospech Mikuláša Č.
0